Mersin Şehir
HV
02 ARALIK Cuma 03:27
Advert

2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI MERSİN ŞUBESİ

Üyelerimiz, dostlarımız ve gayretli basın emekçileri hepinizi saygıyla selamlıyorum.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-10-2022 12:12
2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI MERSİN ŞUBESİ

Üyelerimiz, dostlarımız ve gayretli basın emekçileri hepinizi saygıyla  selamlıyorum.

Öncelikle ortak acımızı ve isyanımızı dile getirmek isterim. 14 Ekim gecesi Bartın Amasra'da TTK'ya ait kömür madeninde oluşan grizu patlamasında onlarca işçi kardeşimiz yaralandı, 41'i   yaşamlarını kaybetti. Başımız sağolsun, Türkiye yastadır.

Ülkemizde birçok kamu kurumu gibi kömür madenleri de   özelleştirme/taşeronlaştırmaya kurban edildi. Özelleştirilmeyen devlet işletmeleri bile serbest piyasa kuralları baskısı altında  üretime zorlandı. İşçi sağlığı, iş güvenliği ve maaşları tırpanlandı.Önlenebilir kazaları kader diyerek kabullenmemiz telkin ediliyor, kabul etmeyeceğiz.

Modern güvenlik önlemlerinin alındığı, son teknoloji ile üretim yapılan maden işletmelerine kavuşmak ancak planlı, toplumcu,  halkçı ekonomik anlayışla olasıdır.Bu toplumsal görevin yerine getirilmesi için biz emekliler üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Maden faciasının aydınlatılması, sorumluların hak ettiği şekilde yargılanması bütün Türkiye halkının talebidir.

2023 yılı merkezi hükümet bütçe tasarısı mecliste görüşülmeye başlandı. Bütçe metinleri sıradan, basit, rakamların alt alta sıralandığı belgeler değildir. Bütçe metinleri oluşturulurken önümüzdeki gelecek yılın tahminleri  yapılır ve  ülkenin gelirlerinin kimlerden ve nasıl toplanacağı, toplanan gelirlerden hangi kesimlere ne kadar pay ayrılacağı belirlenir. Toplanan  verginin nasıl paylaşıldığı  siyasi iktidarın hangi sınıfın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini gösteren en somut ekonomik ve siyasi metinlerdir.


20 yıllık AKP iktidarının tek adam rejimine dönüştükten sonra hazırladığı ilk bütçe olan 2019 yılı merkezi hükümet bütçesi gibi bu 2023 merkezi hükümet bütçesi de saraydaki tuzu kuru bir grup danışman tarafından hazırlandı.Emekçileri, emeklileri, yoksulları, küçük üreticileri yok sayan, biz halkı işsizliğe, açlığa ve yoksulluğa terk eden bu bütçe hazırlanırken çalışanların ve emeklilerin temsilcilerinin görüşlerine başvurulmadı.


Bu bütçede biz emeklilerin insanca yaşamak istiyoruz haykırışımızın karşılığı yok. Sağlık hakkımız yok. Kısaca bu bütçede sosyal devlet yok, emekçiler, emekliler, küçük üreticiler, işsizler, kısaca halk yok.

Yoksuldan alıp, bir avuç rantiyeye kaynak aktaracak bir bütçe hukukun ortadan kalktığı, demokratik hak arama yollarının engellendiği bir toplumda ancak uygulanabilir.


Kur korumalı mevduat hesaplarının süresinin bir yıl daha uzatılması bile tek başına yukarıda yazdıklarımızın doğruluğunun yeterli kanıtıdır. Kur korumalı mevduat hesapları ile yoksuldan alıp rantiyeye kaynak aktarmakla kalmayacaklar, 2023'de de yine başta 5'li çete olmak üzere yandaşlara araç garantili köprüler, yollar, maliyetinin birkaç katına hastaneler ve sair yollarla tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan bütçenin kaynaklarını aktaracaklar.


2023 bütçesinden bizim payımıza düşen ise; bütçe gelirleri çok kazanandan çok alınarak toplanması gerekirken yine bütçe gelirlerinin büyük bir çoğunluğu dolaylı vergilerden sağlanacak. Yani bütçenin yükü her zaman olduğu gibi çalışanların, emeklilerin, yoksulların sırtına yüklenecek.


Sarayın bu bütçesi için de daha önce hazırladıkları bütçeler gibi devasa bir açık öngörülüyor. Örneğin 2018 bütçesi 762 milyar TL olarak hazırlanmış ve 66 milyar TL açık öngörülmüştü . Bu oran da tutturulamamıştı. 2019 bütçesi 969 milyar TL olarak  hazırlanmış , 93 milyar TL açık öngörülmüş  ve her sefer olduğu gibi bu tutar aşılmıştı. 2021 bütçesi için de 1.4 Trilyon TL gider, 1.1 Trilyon TL gelir öngörülmüştü. Bütçe gelirlerini büyük oranda dolaylı vergilerden sağladıkları için sürekli olarak başta akaryakıt, elektrik, doğalgaz olmak üzere tüm temel tüketim ürünlerine sürekli zam yaparak bütçe açığını rantiyenin değil, halkın sırtına yıkıyorlar. Yoksullaştırılmaya karşı demokratik haklarını kullanıp sesini çıkarmak, kendini ifade etmek isteyen herkesi terörist, dış güçlerin maşası vs diye yaftalıyor, en basit, barışçıl bir şekilde de olsa sokakta kendini ifade etmeyi engellemek istiyorlar.


Emekli olabilmek için gereken prim gün sayısını ve sigorta süresini tamamladığı halde, 4447sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle emekli olamayan milyonlarca EYT’li yıllardır büyük mağduriyetler ve acılar yaşıyor. EYT’li yurttaşlar ‘genç oldukları’ gerekçesiyle emekli olamıyor. İşsiz kaldıklarında ise ‘yaşlı’ oldukları gerekçesiyle iş verilmiyor. Yaş sınırını tamamlayıp emekli olduklarında ise açlık sınırının ve asgari ücretin altında bağlanan emekli maaşıyla yoksulluğa ve sefalete mahkum ediliyorlar.


Bir sosyal hukuk devletinde bu vahşi neoliberal politikaları uygulayamazsınız. Tek adam iktidarı 2023 yılında da idare olarak yargıyı baskı altına alarak, emeklilerin doğru örgütlenme şeklinin sendika olduğu iş ve istinaf mahkemelerince de kabul edildiği halde emeklilerin sendika çatısı altında bir araya gelip, örgütlü bir şekilde haklarını aramasını engellemek için açtığı kapatma davasını sürdürecek. Anlayamadıkları ise emeklilerin sendika hakkının her türlü tartışmaya kapalı olduğudur.


AKP iktidarının 20 yıllık karnesi bizi yanıltmadı. 2023 bütçesinde de yokuz. Pandemi, ardından derinleşen ve saklanamayan ağır ekonomik krizin  etkisi ile yoksulluk sınırından sonra açlık sınırı altına itilen biz emekliler bu bütçe ile daha da yoksullaştırılmak istemiyoruz.


ACİL TALEPLERİMİZ


1 – En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlensin. Asgari ücret ise açlık sınırının üstüne çıkarılsın.


2 - Tüm emekli, dul ve yetim maaşlarına çarşı, pazar ve marketlerdeki gerçek enflasyon oranı ile açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarına göre Ocak ayını beklemeden derhal seyyanen ek zam yapılsın.


3 – Emekli Sendikaları Statü Yasası, gerçek bir intibak yasası ve hiçbir EYT’liyi dışarıda bırakmayacak bir EYT yasası çıkarılsın. Aylık Bağlama Oranı eski sisteme döndürülsün.


4 – Emekli maaşlarından, muayene, tedavi, ilaç katkı payı adı altında alınan her türlü kesinti kaldırılsın.


5 – Bayram ikramiyeleri birer maaş tutarında ve yılda 4 kez ödensin.


-İnsanca yaşamak için demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanıp 2021 Tüm Emekli Sen çatısı altında mücadelemizi yükselteceğiz.


- İnsanca Yaşamak İstiyoruz!


- Emekliyiz, Haklıyız, Kazanacağız!

AdminAdmin

YORUMLAR
Eric Jones 1 ay önce
My name’s Eric and I just came across your website - mersinsehir.com - in the search results.

Here’s what that means to me…

Your SEO’s working.

You’re getting eyeballs – mine at least.

Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

BUT…

Eyeballs don’t pay the bills.

CUSTOMERS do.

And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like mersinsehir.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

It’s like they never were even there.

You can fix this.

You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

CLICK HERE https://boostleadgeneration.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

This could change everything for you and your business.

CLICK HERE https://boostleadgeneration.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Paying customers are out there waiting.
Starting connecting today by CLICKING HERE https://boostleadgeneration.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://boostleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=mersinsehir.com