Mersin Şehir
HV
26 MART Pazar 18:11

CHP’li Saydam, Üreticinin sorunlarına dikkat çekti

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2023 10:46
CHP’li Saydam, Üreticinin sorunlarına dikkat çekti

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili A.Adayı Mehmet Saydam, üreticinin kuralsız piyasa koşullarında kaderine terk edildiğini, üretimden koparıldığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili A.Adayı Mehmet Saydam, çiftçinin sorunlarına dikkat çekti.
Nüfusumuzun dörtte birinin yaşadığı ve tarımsal üretimin gerçekleştirildiği kırsal kesimde açlık ve yoksulluğun kentsel alanlara göre daha hızla arttığına dikkat çeken Saydam, “İktidar çiftçiyi desteklemek yerine ithalatı teşvik eden politikalarını sürdürüyor. Resmi Gazete’nin 31 Aralık 2022 tarihli 3.mükerrer sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı buğday, mısır ve arpada 30 Nisan 2023’e kadar, aspir, ham ayçiçeği yağı, ayçiçeği çekirdeği ve kanolada 31 Mayıs 2023’e kadar gümrük vergisi sıfırlandı. Bu ürünlerde ve daha birçok üründe 2023 yılında da ithalat devam edecek.” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN ÜRETİMDEN KOPARILMASINA SON VERECEĞİZ


Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülke iken bugün açlık ve yoksullukla mücadele ettiğini dile getiren Saydam, “Gelir dağılımı bozulurken, yoksulluk da derinleşiyor. Çiftçimizin doğaya teslim olmasına, kuralsız piyasa koşullarında kaderine terk edilmesine, üretimden koparılmasına son vereceğiz. Tarım ve gıda krizinin tüm dünyayı giderek daha çok sarstığı, küresel ısınma gerçeğinin üretim koşullarını değiştirdiği ve gıda temininin stratejik bir önem kazandığı süreçte, Türkiye’nin hızla artan nüfusunu doyurabilmesi ve üretim gücünü dış ticaret kazancına dönüştürebilmesi için, tarım potansiyeli harekete geçirilecek ve doğru kullanılacaktır.” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR