Mersin Şehir
HV
12 TEMMUZ Cuma 14:00
Advert

CUMHURİYET HALK PARTİSİ MERSİN İL BAŞKANLIĞI                                                                                                       

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2024 16:46
CUMHURİYET HALK PARTİSİ  MERSİN İL BAŞKANLIĞI                                                                                                        

                            05/06/2024

 

Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun!

Çevremizin korunması ve sürdürülebilirliği, küresel bir sorumluluktur ve hepimizin ortak çabasıyla gerçekleştirilmelidir.

 

Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Örgütü olarak doğanın ve çevrenin önemini bir kere daha vurguluyor, insan faaliyetlerinin doğaya olan etkilerini azaltmak için daha fazla çaba harcamamız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Günümüzde küresel iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi, kirlilik ve biyoçeşitlilik kaybı gibi büyük zorluklarla karşı karşıyayız.

 

Güzel memleketimiz Mersin’de Partimiz, çevre politikalarının güçlendirilmesi, yeşil teknolojilerin teşvik edilmesi ve sürdürülebilir kalkınma için adil ve etkili politikaların benimsenmesi konusunda kararlıdır. Çevre dostu olmayan tüm plan ve projelere en yüksek perdeden muhalefet etmekte ısrarcıyız. Kentimizin yararına olacak tüm çalışmalara katkıda bulunmak içinse Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerimizle uyum içerisinde çalışacak, onlara örgütümüzün var gücüyle destek olmaya devam edeceğiz.

Yanıbaşımızda tüm engelleme çabalarına rağmen Akkuyu Nükleer Santrali inşaa ediliyor. Santralin inşa edilme ve işletilme aşamasında denizlerimizin ısınması başlı başına bir sorun.  Devlet eliyle desteklenen çalışmalar ise muhalefete, halkımıza karşı şeffaflıktan en uzak şekilde yürütüldü, yürütülmeye devam ediyor. Kıyılarımızda ve açık denizde bilimsellikten uzak nükleer atık yönetimi en büyük çekincelerimizden biri haline geldi. Olası nükleer kazaların çevremize, güzel kentimize ve insanlığa zararları olmaması için santralin partimizce mecliste ve örgütlü gücümüzün her kademesince denetlenmesi birinci hedefimizdir. Bu uğurda üzerimize düşen görevi üstlendik ve elimizden gelenin fazlasını yapmaya da devam edeceğiz.

Mersin’in kalbinin attığı yerde Atatürk Parkı'nı içine alan Mersin Limanı Genişletme Projesi tüm itirazlarımıza rağmen iptal edilmedi. Dava sürecinde açıkça; projenin imar planına aykırı olduğu, yapılacak deniz dolgusu sebebiyle projenin Atatürk Parkı’nın deniz altı ve kara canlı yaşamına zarar vereceği, deniz ve hava kirliliğinin de artmasıyla doğanın zarar göreceği ve trafikte kaza riskine sebebiyet vereceğiyle birlikte, kıyıların herkes tarafından serbest ve eşit bir biçimde kullanılması ilkesine zarar vereceği, rıhtım dolgusunun Atatürk Parkı’nın siluetine de zarar vereceği dosyaya atanan bilirkişiler ve diğer uzman görüşlerinde belirtilmiştir

Memleketimizin güzel doğası ranta ve bilinçsiz çevre politikalarına feda edilmeyecek kadar değerlidir.

Hiçbir gündem, yaşanılan hiçbir gelişme, önümüze çıkan hiçbir engel, girdiğimiz hiçbir yarış bizi Mersin’in gerçek gündeminden, sorunlarından koparamaz. Bizim için en önemli gelişme aşılacak tüm engeller Mersin’e dairdir, en önemli yarış Mersin’e hizmet yarışıdır.

 

 

                                                                                                                   Koral Ömür

                                                                                                          CHP Mersin İl Başkanı

 

                                                                    

AdminAdmin

YORUMLAR
1 ay önce
dxygl2
1 ay önce
z11kp1