GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2022 14:50

DENİZİN DİBİNDEN SANDALYE DE ÇIKTI, ALIŞVERİŞ SEPETİ DE…

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası kapsamında Marina’da ‘Deniz Dibi Temizliği ve Dalış Etkinliği’ gerçekleştirdi. Balık adamlar belirli aralıklarla dalış yaparak denizin dibinden cam, plastik ve ambalaj atıklarının yanı sıra olta, sandalye, balık ağı, alışveriş arabası, anten gibi birbirinden farklı insan kaynaklı atıklar çıkardı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Deniz Polisi ve Akdeniz Bölge Komutanlığı Sahil Güvenlik iş birliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, denizden çıkan atıklar farkındalık oluşturulması adına Marina’da sergileniyor.

DENİZİN DİBİNDEN SANDALYE DE ÇIKTI, ALIŞVERİŞ SEPETİ DE…

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, 5-11 Haziran Türkiye Çevre Haftası kapsamında Marina’da ‘Deniz Dibi Temizliği ve Dalış Etkinliği’ gerçekleştirdi. Balık adamların belirli aralıklarla dalış yaptığı etkinlikte, denizin dibinden insan kaynaklı birbirinden farklı atıklar çıkarıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Deniz Polisi ve Akdeniz Bölge Komutanlığı Sahil Güvenlik iş birliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD) ile Mersin Uğur Okulları da katılım sağlayarak destek verdi.

DENİZDEN SANDALYE DE ÇIKTI, ALIŞVERİŞ SEPETİ DE…

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi ile Sahil Güvenlik’te görevli balık adamların gün boyu yaptığı dalışlarda yeri deniz olmayan plastik, cam şişe ve ambalaj atıklarının yanı sıra tahta parçaları, alışveriş sepeti, balık ağı, sandalye, anten ve olta gibi deniz ekosistemine zarar veren atıklar çıkarıldı. Denizden çıkan atıklar farkındalık oluşturulması adına Marina’da sergileniyor.

“DOĞADA HİÇBİR ŞEY YOK OLMUYOR. KİRLİLİK OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, gerçekleştirilen etkinliğin amacını anlattı. Halisdemir, “Amacımız burada bir farkındalık yaratmak. Kirlenmiş olan denizden neler çıktığını halkımıza göstermek” dedi. Yıl içerisinde bu tür etkinlikleri farklı noktalarda sürekli yaptıklarına vurgu yapan Halisdemir, “Yüzlerce, belki binlerce metreküp atık çıkarttık. Çıkartmaya da devam ediyoruz. Ama vatandaşlarımızdan büyük beklentimiz var. Lütfen hiçbir şeyi denize atmayın. Bir şey olmaz mantığıyla atılıyor. ‘Denizde kaybolur. Attığım atık ne olacak ki küçücük’ mantığı yürütüyor ama öyle olmuyor. Doğada hiçbir şey yok olmuyor. Bir şekilde dönüşüyor. Kirlilik olarak karşımıza çıkıyor. Denizin ekosistemini değiştiriyoruz ve burada yaşayan canlılara çok ciddi olumsuzluklarımız var” diye konuştu.

“DENİZİMİZİ KİRLETEN HER KESİMLE DE MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Halisdemir, denizin temiz tutulması adına yoğun bir şekilde mücadele verdiklerini belirterek, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. Hiç bir zaman da yılmayacağız. Bu denizi tertemiz tutacağız. Denizimizi kirleten her kesimle de mücadelemize devam edeceğiz. Mersin, mavisi ve yeşili ile özel bir şehir. O yüzden denizlerimizi temiz tutalım. Deniz canlılarımızı koruyalım. Deniz temiz olursa daha güzel, daha değişik canlılar mutlaka gelecektir. Bu canlılar bizim ekosistemimizin zenginliğini, denizimizin temizliğini gösterecektir” ifadelerini kullandı.

“EŞYAYI ALIP ÇÖPE ATMAK O KADAR BASİT Kİ. SADECE BİRKAÇ ADIM YÜRÜYECEKSİN”

Mersin Uğur Okulları’nda 5. sınıf öğrencisi olan İnci Ela Kalmış, insanların atıkları çöpe değil de denize atmasına tepkili olduğunu belirterek, “İnsanlar bunları atarak neyi gerçekleştirmeyi planlıyor hiç anlamıyorum. Gelecek senelerde böyle bir deniz göremeyiz. Biz deniz kenarındayız, denizi görmek, o canlıları görmek için geliyoruz ama gelecek senelerde bunun kalacağına emin değilim. Bakın ben bir çocuğum, ama bu yaşımda bunları görmek çok kötü bir şey. Eşyayı alıp çöpe atmak o kadar basit ki. Sadece birkaç adım yürüyeceksin” dedi.

“DENİZE ÇÖP ATINCA BİR ŞEY BAŞARMIYORUZ, ATMAYINCA BAŞARIYORUZ”

Azra Ruç da 5. sınıf öğrencisi. Denizden çıkan atıkları görünce oldukça şaşırdığını belirten Ruç,  “Denize atılanları görünce aklım almadı. Mesela denize alışveriş arabası atmışlar. İnsanlar neden denize alışveriş arabası atmak istesin? Biz denizlere çöp attıkça oradaki canlılar ölüyor, canlılar öldükçe de ekosistemimiz bozuluyor. Ekosistemin bozulması dönüp dolaşıp en sonunda bizi de etkileyecek. Kendi türümüz de en sonunda yok olacak. Denize çöp attık. Ne oldu şimdi? Denize çöp atınca bir şey başarmıyoruz, atmayınca başarıyoruz” cümleleriyle düşüncelerini dile getirdi.

Can Toprak Baytekin ise denize atılan atıkların sadece deniz canlıları değil, insanlar için de zararlı olduğunu söyleyerek, “Bence denize atılan şeyler çok kötü şeyler. Denizi çok kirletiyoruz. Mesela denize lastik atmışlar, market arabası bile atmışlar. Bence kendi neslimizi bile tüketiyoruz” diye konuştu.

“DENİZE BÖYLE ŞEYLER ATILMASI BİZİM ÜLKEMİZE YAKIŞAN BİR ŞEY DEĞİL”

Beril Ece Kara da denizlerin kirletilmesine tepkili olan çocuklardan. Kara, atıkların kolay ayrıştırılabilmesi için farklı atık noktaları olduğuna değinerek, “Öncelikle denize böyle şeyler atılması bizim ülkemize yakışan bir şey değil. Bunu yapanlar sadece kendilerini değil, bizi de yok etmeye çalışıyorlar. İnsanların çalışması, emek vermesi ve denizlerimizi temizlemesi, çöpleri atmaması lazım. Zaten çöp kutusu iki adımlık mesafe. Geri dönüşüm var, çöp var, pil atığı var. Ülkemiz bunun için her şeyi yapıyor bence, ama suç insanlarda. İki mesafelik yürüyemiyorlar. Akıl almaz bir durum” dedi.

AdminAdmin