Mersin Şehir
HV
05 HAZİRAN Pazartesi 09:30

KILIÇDAROĞLU TÜRKİYE TARİHİNİ DÖNÜŞTÜRECEK BİR ŞANSTIR. KIYMETİNİ BİLMELİYİZ. BENİM BU DÖNEMDE ADAY OLMAK İÇİN DAYANAKLARIMI KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK İSTERİM.

SİBEL GAZİ TABEL

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2023 14:13
KILIÇDAROĞLU TÜRKİYE TARİHİNİ DÖNÜŞTÜRECEK BİR ŞANSTIR. KIYMETİNİ BİLMELİYİZ. BENİM BU DÖNEMDE ADAY OLMAK İÇİN DAYANAKLARIMI KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK İSTERİM.

 

İnsanoğlu genellikle tarihi geçmişe bakarak yorumlar. Oysa tarih aynı zamanda içinde olduğumuz andır. Türkiye demokrasi tarihinin en önemli seçimine tanıklık ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyete geçiş bir dönüm noktasıydı. 1946’da çok partili yaşama geçiş ikinci dönüm noktasıdır. Şu anda üçüncü dönüm noktasında,gerçek demokrasiye geçme aşamasındayız.

Yıllardır yazılarımda yazdığım, konuşmalarımda ifade ettiğim temsili demokrasinin krizi, demokrasinin demokratikleşmesi söylemleri bu seçimde hayat bulacak veya bulamayacak. Çoğunluk sultasından, çoğulculuğa geçeceğiz. Çok partinin bir aradalığı mecliste halkın bir kesiminin iradesinin dışarıda kalmasına, dışlanmaya, yok sayılmaya dur demektedir. Bunu sağlamada en önemli aktör olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tarih boyunca şükranla anacağız. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı aydınlık yarınlarımız için bir şanstır.

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde CHP milletvekili olarak sizleri temsil etmek için adaylık başvurumu yaptım. Elbette CHP li her aday, her üye gibi demokrasi, özgürlük, eşitlik gibi ideallerimizin peşindeyiz. Benim aday olma kararım ise birkaç temele dayanmaktadır.

 

1. DEPREM VE MESLEĞİM: İçel Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu bir şehircilik uzmanıyım. Doktoramı Ankara Üniversitesinde yine şehircilik ve çevrebilim alanında tamamladım. Almanya’da Hafen City Üniversitesi’nde akademik araştırmalar yaptım. Bu alanda Türkiye’de sayılı insanlardanım. Türkiye’de depremden etkilenen ve etkilenecek tüm kentlerimizde makro politikalar üretmek için katkım olacaktır. Ekolojik kentsel dönüşüm modeli önerim, sosyal konut projesi, ekolojik kent bunlar arasındadır.

 

2. SİYASAL GEÇMİŞ, ÖNSEÇİM VE TABAN: 1995’te gençlik kollarından başlayarak, ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği, il eğitim sekreterliği, Sosyal Demokrasi Derneği başkanlığı, Avrupa’da CHP kurucu yöneticiliği, 2015 ve 2018 CHP milletvekili adaylığı yaptım.

2015’te CHP üyelerinin tertemiz, sevgiyle yürekten verdikleri oylarla 5. Sıraya seçildim. Kadın adaylar arasında ise birinci sıradaydım. Ancak 2018’ teki merkez yoklamasında listenin son sırasında, yani 13. Sırada yer verildi. Adalet duygum incinse de birinci sıradaymışım gibi partime çalıştım.

 

4. PARTİYE FARKLI KESİMLERDEN GÜÇ KATABİLMEK: 35 Yıldır ailem, 25 yıldır ben, yanitoplam 60 yıldır kentimiz, yurdumuz ve temiz siyaset için her ortamda örnek gösterilen saygınlıkta bir mücadele veriyoruz. Aktif siyasete ve sosyal yaşama hayatımı adadım. Yıllardır çeşitli sivil toplum örgütlerinde, kent konseylerinde rol almaktayım. Toplumun her kesiminden çevre ağımız büyüdü.

 

Özellikle 80 öncesi kente göç eden ve yerleşik yoksulların, kentteki tüm emekçilerin, garibanların tek sığınağı, servetini ve hayatını insanlığa adamış efsane siyasetçi babam Melik Gazi sırf çocuklarının değil tüm Mersinlilerin babasıydı. Devrimci mücadelenin şiddete karşı duruşu olan önemli bir lideriydi. Annemin Silifkeli olması ayrımcılığı evimizde tanımadan yetişmemize yol açtı. İddia ediyorum sağcı, solcu, Türk, Kürt, Arap, Alevi, Sünni, yerli, doğulu aklınıza gelecek her türlü ayrımı aşmış nadir siyasetçilerden biriyim. Mersinliler bunu bilir.

 

4. SİYASET ETİĞİNE UYGUN KARAKTER: İnsanın kişilik özellikleri her türlü etiketin üzerindedir. Şahsiyet özelliklerim, toplumun güven duymadığı yaygın siyasetçi tipine uygun değildir. Ancak “olması gereken” vekillik görevine uygun düşmektedir. Örneğin hepiniz şahit oluyorsunuz ki çocuk, insan, hayvan, bizden, ondan demeden, çıkarımı gözetmeden haksızlık karşısında duruşum var.

Klasik siyasetçilerden farklı olarak diplomat değil, açık sözlüyüm, doğalım. Düşmanlık duygum yok. Bana en çok zarar veren dahi çaresiz kalıp yardım istese, o eli tutarım. Hümanist felsefedeyim. İncinsem de incitmem.

 

5. EMEK:  Siyasetçinin silahı dilidir. 25 yıldır tüm yerel ve genel seçimlerde, başkanlık görevlerimde, referandumda etkili konuşmalar yaptım. Birçok etkinlik ve toplantı düzenledim. Radyo ve televizyon programlarında partimi başarıyla temsil ettim. Sahada ve alanlarda emeğim var.

Köydeki insana da, Amerika’da uluslararası konferansta onlarca milletten akademisyene de, Mersin MTSO, TMMOB gibi meslek gruplarına da gayet rahat, bilimsel ve içten konuşurum. Araştırırım, hiç yorulmadan çalışırım. Girdiğim her ortamda bugüne dek partimin yüzünü ağarttığımı geri dönüşlerden bilirim.

 

Halkın sesi, doğanın şuuru, tabanın vicdanı, partimin neferi olmaya adayım.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı yapmaya hizmet etmeye adayım.

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR