Mersin Şehir
HV
28 EYLÜL Perşembe 08:12

Kızkalesi Bayramda Turizmcilere Hüsran oldu

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2023 14:56
Kızkalesi Bayramda Turizmcilere Hüsran oldu

Çalışkan: Günü birlik tatilcilere ev sahipliği yapan Kızkalesi'nde turizmciler hüsrana uğradı
Mersin'in Erdemli ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Korykos Antik Kenti'nin parçası olan, Doğu Akdeniz'in gözde turizm merkezlerinden Kızkalesi, bu bayramda turizmden istediği payı alamadı.


Çalışkan: Günü birlik tatilcilere ev sahipliği yapan Kızkalesi'nde turizmciler hüsrana uğradı
Kızkalesi Turizm ve Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, 9 günlük bayram tatilinde tesislerin çoğunda doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını fakat gelen tatilcilerin turistten çok günü birlik misafir olması nedeniyle, turizmcilerin bu bayramı da yine hüsranla geçirdiğini söyledi. Mersin’in turizmden hak ettiği payı alabilmesi için Kızkalesi'nin kara uzantısı olan Korykos Antik Kenti’nin bir an önce turizme kazandırılması gerektiğinin altını çizen Çalışkan, “Montenegro’nun El Mundo Antik Kenti, Rodos Adası örneklerindeki gibi Korykos Antik Kenti’nde de arkeolojik kazılarla old town (eski kent) gün yüzüne çıkartılarak geçmiş dönemin ambiyansının yaşatılacağı, içerisinde sosyal yaşam alanlarının da yer alacağı açık hava müzesi haline getirilmelidir. Bu bir öneri değil artık zorunluluktur” dedi.

 

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Korykos Antik Kenti'nin parçası olan, Doğu Akdeniz'in gözde turizm merkezlerinden Kızkalesi, bu yıl da bayram tatilinde adeta doldu taştı. Kızkalesi Turizm ve Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, okulların tatil edilmesi, erken açıklanan 9 günlük bayram tatilinde tesislerin çoğunda doluluk oranının yüzde 100'e ulaşmasına rağmen, bölgenin turistten daha çok günü birlik tatilcilere ev sahipliği yapması nedeniyle turizmcilerin bir bayramı daha hüsranla geçirdiğinin altını çizdi

AdminAdmin

YORUMLAR