Mersin Şehir
HV
28 EYLÜL Perşembe 06:48

MERSİN GÖZLEMLERİ

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-07-2023 15:32
MERSİN GÖZLEMLERİ

MeÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yağcı, Mersin Gözlemleriyle Dikkat Çekti
Mersin Üniversitesi /MeÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, "Bir Mersinli Olarak güncel Mersin Gözlemlerim" adlı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Mersin Kent Konseyi evsahipliğinde gerçekleştirilen "Mersin Gözlemlerim" etkinliğine  MeÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, ÇukurovaSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, Kadın Meclisi Başkanı Belgin Gürağaç, Büyükşehir Başkan Danışmanı Bedrettin Gündeş'in yanı sıra STK Temsilcileri, davetli konuklar ve basın mensupları katıldı.

Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, kente değer katanlar, kentin sorunları ve çözüm önerileriyle kent gündemini bileşenleri ile paylaşarak, kamuoyunda kente sahip çıkma gayreti içinde konsey üyeleriyle, kadın meclisiyle gayret gösterdiklerini dile getirirken, alanında uzman, akademisyen, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet İsmail Yağcı'yı konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

MeÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Mersin'de geçen çocukluğundan başlayarak kentin geçirdiği süreçleri bir film şeridi gibi konuklara kentin geçmişini konukların gözü önüne serdi.

Yağcı geçmiş nostaljiden söz etöek harika ancak, kent için, kentin geleceği için neler yapılması gerektiğinin çok önem arzettiğini, kendi gözlemleriyle Mersin'de deprem sonrası göçlerin etkisiyle Mersin'de yaşanan  sorunları sıraladı. Öncelikle yaşanan deprem sonrası göç, göçle gelenlerin kente yerleşmeleri, daha önce sayıları tam olarak bilinmeyen 400 bine yakın Suriyeli Göçmenlere, şimdi de yine sayıları tam olarak belirlenmeyen deprem sonrası kente göç ederek ayrılmayan yeni konukların, konut sorunları, kira ve ev ücretlerindeki artış kentte yaşayanları derinden etkilediğine dikkat çekti. Yeni gelenlerle Mersin Üniversitesi yerleşkesi kadar alanda kente göç yaşndığına dikkat çeken Yağcı, 2,5 milyon olan Mersin'in 3,5 milyona kadar yükseldiğini, bu yeni göç ile kentte konut açığı yarattığı, bu nedene dayalı ev kiralarının arttığı, konut fiyatlarının uçuk rakamlara ulaştığını, 36 milyon liraya Mersin'de konut satıldığı açıklamasında bulundu.

Sürekli göçlerle büyüyen Mersin sosyo-kültürel alanada göçle yaşanan sorunların katmerleşerek arttığına dikkat çeken Yağcı, şehrin trafiği de bu yoğunluğu kaldırmadığını söyledi. Göçlerin kente zenginlik katm ası gerektiğini ifade eden Yağcı,yaşanan yoğun göçler, zenginlikten çok kenti sosyo-kültürel yapsınını plduğu kadar sosyo-ekonomik yapısını da bozduğunu, bu hızla artan nüfus sayısıyla, yerel kamu kurum ve kuruluşların çözüm üretmekte zorlandığını, bu göçler nedeniyle Merkezi hükümetin, Mersin'i Deprem bölgesindeki iller gibi afet bölgesi ilan edilerek gerekli ekonomik desteği alması gerektiğine işaret etti. Mersin, kendi mahlus talihini bir türlü değiştiremediğini dile getiren Yağcı Mersin'in öncelikli projerinin başında gelen Çukurova bölgesel Havaalanı, havaalanına bağlı yollar, demir yolları gibi alt yap çalışmalarının tamamlanmadığı, hatta projelendirilmediği, eksiklikleriyle de olsa havaalanı açılarak yeni sorunlar yaşanarak  kente başka bir yük daha getireceğini ifade etti. Çeşmeli Taşucu Otoyolu, hala yıllardır sürümcemede olması, hızla yükselen nüfus bartışı baskısı altında kentte yaşayanların soluk almasını güçleştirdiğini çarpıcı rakamlarla söyleşisinde dile getirdi.

Yağcının sunumunun ardından Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu Yağcıya teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Toplantı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

AdminAdmin

YORUMLAR