Mersin Şehir
HV
28 EYLÜL Perşembe 07:17

MERSİN İÇİN YENİ BİR HEDEF Mİ ?

PROF. DR. İLHAN EGE

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-07-2023 14:07
MERSİN İÇİN YENİ BİR HEDEF Mİ ?

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, geçtiğimiz günlerde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ziyaret ederek yönetim kurulu ile bir araya geldi. Bölge Müdürlüğü binasında gerçekleşen buluşmada, Başkan Seçer’e bölge ile ilgili sunum yapılarak, belediyeden beklentiler aktarıldı. Toplantıya, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol ve MTOSB Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Toplantı da Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, savunma sanayinden Mersin’e yatırım kazandırabilmek ya da pay alabilmek için sanayicilerle görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Mersin’in, savunma sanayinden pay almasını istiyoruz. Bölgemizdeki sanayicilerimizin bunu başarabilecek gücü var” dedi. Acaba bu Mersin için yeni bir hedef midir?
Koluman Holding Yönetim Kurulu Danışmanı Av. Önder Ege, 1975 yılından beri Türkiye genelinde yayınlanan Genel Yayın Yönetmenliğini Ceyhun Bozkurt’un ve Başdanışmanlığını Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın yaptığı M5 Ulusal Güvenlik, Savunma ve Strateji dergisindeki 15 Ekim 2019 tarihli “Savunma Sanayiimiz Etki Alanını Yeni Yatırımcılarla Arttırabilir” adlı makalesinde “Örneğin, Ankara ve çevresi ile Adana-Tarsus-Mersin hattı ve Çukurova Bölgesi, savunma sanayi için değerlendirilmesi gereken bir bölgedir. Bu bölge gerek yetişmiş iş gücü, gerekse jeopolitik konumu açısından Marmara Bölgesi yanında ikinci bir milli savunma sanayi merkezi olabilir.” diyerek bölge için bu hedefi yaklaşık bir yıl önce ortaya koymuş idi. Mersin sanayisinin temsilcilerinin de bugün aynı noktaya gelmesi bölgemiz için sevindirici ve umut vericidir.
Bölgenin tek savunma sanayi yatırımı ise Koluman Otomotiv Endüstri AŞ’e aittir. 2015 yılında 65 milyon avroyu geçen modernizasyon yatırımı sonucunda bölgenin tek savunma sanayi ürünü olan Derman üretilmiştir. Zırhlı araç, tank, mühimmat, kumanda merkezi gibi unsurların taşınmasına yönelik 8X8 lojistik destek aracı Derman geliştirilmiş ve prototipi yapılmıştır. 2016 yılında çalışmalarına başlanan Derman’ın prototipi, 2 yıllık çalışmalarının ardından ortaya çıkarıldı. Yüzde 70 yerlilikte ve balistik zırh koruma özelliğine sahip 8 çeker araç, 16 ileri tam otomatik şanzıman ve 517 beygir gücüyle görev yapacak Derman, geçen sürede yoğun bir test sürecinden geçti. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan tarafından Derman’ın üretildiği Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Tarsus tesisleri ziyaret edilmiş ve Bakan Mustafa Varank tarafından Derman ile deneme sürüşü geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Derman'ın 5 yıllık hedefleri arasında yılda 100 adet satış yapmak ve bu satışın yüzde 50’sini ihraç etmek yer alıyor. Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarına karşılık vermek için hazırlanan Derman’ın hedef pazarında NATO orduları da yer alıyor. Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, “Son toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi kararları uyarınca 30 adet Derman alımı için Savunma Sanayi Başkanlığı ile sözleşme görüşmelerimiz 07 Eylül 2020 tarihinde başlayacaktır.” müjdesini, bölgenin geleceği için önemli olan bu haberi kısa süre önce vermiştir. Laf üretmeyip sessiz sedasız ciddi bir yatırımı bölgeye yapan ve risk alan Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık ve ekibinin kutlamak lazım.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ve Mersin Valisi Ali İhsan Su bölge için bu önemli yatırımı ve benzeri yatırımları her zaman desteklemektedir. Seçim döneminde aday iken Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Tarsus tesisini ziyaret eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de bu büyük yatırımlara elinden gelen desteği yapması önemlidir.
Türkiye, son dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli savunma sanayine verdiği destek ve önem neticesinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yoğun çabaları savunma sanayinde dünyanın yükselen değeri olmuştur. Bölgemiz de yapılmış olan savunma sanayi yatırımlarının başarıya ulaşması için gereken desteğin, tüm kurum ve kuruluşlar ile verilmesi, bu yatırımların büyümesi öncelikli hedef olmalıdır. Zaten örnek teşkil eden bu yatırımların başarıya ulaşması ile savunma sanayinin yan sanayisi oluşacak, yeni firmalar bölgeye gelmek isteyecek ve bölge bir çekim merkezi olabilecektir. Mersin için büyük bir fırsat vardır ve bu fırsatı değerlendirmek Mersin’in elindedir. Ne yazık ki bölge için söylenen dönem dönem birçok proje ve öneriler olmaktadır. Fakat bunlar genellikle süslü gazete başlıkları halinde kalmaktadır. Ancak laf üretmeyip, icraat yaparak bu hedefi gerçekleştirebiliriz. Haydi Mersin, şimdi icraat zamanı. Bu gurur hepimizin.

AdminAdmin

YORUMLAR