Mersin Şehir
HV
26 MART Pazar 19:00

MERSİN’İN ÖZEL STATÜYE ALINMASI ÖNERGESİ:

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2023 14:09
MERSİN’İN ÖZEL STATÜYE ALINMASI ÖNERGESİ:

TBMM ‘DE RET EDİLDİ:

İYİ PARTİ TBMM Grubu tarafından Mersin’in özel Statüye alınması için verilen önerge AKP+MHP oyları ile ret edildi.

İYİ PARTİ tarafından verilen Önergenin TBMM Genel kurulundaki görüşmeleri yapıldı.

 Önerge üzerine söz alan Mersin İYİ Parti Mersin  Milletvekili Behiç ÇELİK genel kurula hitaben bir konuşma yaparak önergeyi ve önergenin gerekçelerini anlattı.

İYİ PARTİ GRUBU ADINA BEHİÇ ÇELİK’İN KONUŞMASI

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yaşadığımız deprem felaketi sonrasında Mersin’e yönelik oluşan göç hareketliliği ve bunun oluşturacağı olası sorunlara ilişkin İYİ Parti grup önerimiz üzerine söz aldım. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi ülkemizi ve milletimizi derinden yaralamış, acı kayıplarımız yüreklerimizi dağlamıştır. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza bir kez daha yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu arada, dün idrak ettiğimiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutluyorum. Genel başkanı kadın olan İYİ Partimizin Sayın Akşener liderliğinde ülkemizin dertlerine derman olacak olması heyecan vericidir değerli arkadaşlarım.

DEPREM ON İLİ VURDU, O DEPREMDEN EN ÇOK MERSİN ETKİLENDİ

Değerli arkadaşlar, 10 ili vuran bu büyük felaketin teknik ve sosyal etkileri yurdun dört bir yanında hissedilmeye devam etmektedir. İktidarın ihmalkâr, sorumsuz ve iş bilmez icraatları nedeniyle bölgede ikamet eden milyonlarca vatandaşımız başka illere göç etmek zorunda kalmıştır. Bu bağlamda, Mersin, taşıyabileceğinden çok daha ağır bir yüke maruz bırakılmıştır. 2022 yılı itibarıyla 1 milyon 916 bin nüfusa sahip olan, kayıt dışlarla birlikte yaklaşık 400 bin Suriyelinin yaşadığı Mersin’e deprem sonrası 400 bin depremzede vatandaşımızın yerleştiği bilinmektedir. Yaklaşık yüzde 40’lık bir orana tekabül eden bu nüfus artışı kamu ve belediye hizmetlerinde aksamalara ve altyapı sorunlarına neden olmaktadır; ekonomik, toplumsal, sosyolojik, demografik açılardan ciddi zorluklar da baş göstermektedir. Kadirşinas, hoşgörülü, yürekli Mersin halkı, her zaman olduğu gibi, kendi yurttaşlarını en iyi şekilde ağırlamayı bilir, oturup yaralarını sarmayı bilir; bizim bundan asla şüphemiz olamaz. Ancak, arkadaşlar, bir ilin üzerine bu denli büyük bir yük yüklenmesi afeti felakete dönüştüren iktidarın yeni bir sorumsuzluk örneğini teşkil etmektedir.

MERSİN İSTİHAP HADDİNİ DOLDURMUŞTUR

Değerli arkadaşlarım, Mersin insanı, istiap haddinin doldurulduğuna yönelik tüm çağrılara rağmen iktidarın ilgisizliğinden şikâyetçidir. Mersin’de bulunan sağlık kuruluşlarında 23 bin hasta tedavi edilmişken; evler, yazlıklar, boş daireler tamamıyla dolup taşmışken; başta su temini olmak üzere temel ihtiyaçlarda aksama riskleri oluşmuşken AKP iktidarı soruna seyirci kalmaya, Mersin’i kendi kaderine terk etmeye devam etmektedir; biz buna asla izin vermeyeceğiz. Mersin’in sorunlarını her yerde duyuracak, güzel şehrimize ilelebet sahip çıkacağız.

Değerli milletvekilleri, bahsetmiş olduğum gelişmeler üzerine 22 Şubat 2023 tarihinde Mersin’de faaliyet gösteren 47 sivil toplum kuruluşu bir bildiri yayınlayarak iktidara çağrıda bulunmuştur. Konunun vahametine dikkat çekmek ve yetkililerin harekete geçmesi için bu bildiride geçen talepleri sizlerle paylaşmak isterim:

1)Mersin’in özel bir statüye, desteğe alınması.

2)Merkezî bütçeden ayrılan kaynakların artırılması.

3)İŞKUR tarafından sadece depremzedelere yönelik istihdam teşvik programlarının başlatılması.

4)Deprem yardımlarının dağıtımında Mersin’e hassasiyet gösterilmesi.

5)Yatırım teşvik sisteminde üçüncü bölgede olan Mersin’in beşinci bölgeye alınması.

6)İlan edilmiş turizm bölgelerinin derhâl yatırıma dönüştürülmesi.

7)Henüz tamamlanmamış baraj, havaalanı, organize sanayi bölgesi, otoyol, liman, toplu taşıma ve toplu konut projelerinin tamamlanması.

MERSİN’İN YÜKÜNÜ HAFİFLETİN

Değerli arkadaşlarım, buradan Mersin’in bir evladı ve Mersin’in bir milletvekili olarak diyorum ki: Mersin’i sahipsiz zannetmeyin, siyasi ikbal kaygılarınızla Mersin’i cezalandırmaya kalkmayın, Mersin’in taşıdığı sorumluluğun farkına varın ve bir an evvel halkımızın yükünü hafifletin.

Bu duygu ve düşüncelerle grup önerimizin kabulünü diliyor, hepinize tekrar saygılar sunuyorum.

Teşekkür ederim.”

İYİ PARTİ TBMM Grubu tarafından Mersin’in özel statüye alınması için verilen önerge;  iyi niyetle  Mersin’in son dönemde yaşamış olduğu problemler dile getirlmiş olmasına rağmen AKP+MHP oyları ile ret edildi.

Önergenin ret edilmesi bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

AdminAdmin

YORUMLAR