Mersin Şehir
HV
28 EYLÜL Perşembe 07:30

MTSO 29 NOLU MESLEK KOMİTESİ İLAN VE REKLAM VERGİLERİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2023 12:56
MTSO 29 NOLU MESLEK KOMİTESİ İLAN VE REKLAM VERGİLERİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI

MTSO 29 Nolu Meslek Komitesi "İlan ve Reklam Vergileri Bilgilendirme Toplantısı" gerçekleştirdi.

MTSO 29 NOLU MESLEK KOMİTESİ İLAN VE REKLAM VERGİLERİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 29.Nolu Meslek Komitesi toplantısında Mersin Büyükşehir Belediyesi İlan ve Reklam Şube Müdürü Tevfik Aydın, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin İlan ve Reklam Vergileri ve muafiyetlerle ilgili komite üyelerine bilgi verdi.

29 NOLU MESLEK KOMİTESİ  KIRTASİYE, MATBAA, REKLAM AJANSLARI ve BASIN YAYIN HİZMETLERİ

MTSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, 29 Nolu Komite Başkanı Şebnem Demirbaş, Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Serdar Helvacı, TOBB Delegesi, TOBB Basın Sözcüsü Meclis Üyesi Görkem Aksoy, TOBB Delegesi Meclis Üyesi Hasan Söyümez, Meclis Üyesi Nuh Avcı,  Meslek Komite Üyesi Hamdi Gökalp, Meslek Komite Üyesi Ali Gök'ün yanı sıra Meslek Komite üyeleri katıldı.

Meslek Komite Üyesi Hamdi Gökalp'in modaratörlüğünde gerçekleştirilen toplantının diğer konuşmacıları Aksoy ve Gök, sektörlerin ortak yaşadığı sorunlar ve çözümü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gökalp, MTSO 29 Nolu Meslek Komitesi, diğer komitelere göre daha aktif çalışmalar yürüttüğünü, komitenin kırtasiye,matbaa,reklam ajansları ve basın yayın hizmetlerini barındırmasıyla bir birine bağlı sektörlerden oluştuğuna dikkat çekerek, gündemi belirleyerek  sorunların çözümü ve meslek komitesi üyelerinin dayanışma ve işbirliğine katkı sunmaya çalıştıklarını ifade etti.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi İlan ve Reklam Şube Müdürü Tevfik Aydın, Büyükşehir Yasası ile belitilen 5893, 5216 sayılı kanunun dayanağı ile ilgili olarak belediyelerin aldığı Ana cadde,caddeler meydanlar ve özel alanlardaki tabela, ışıklı reklam, el ilanları, totemler, caddelere asılan bez ilanlar ve inşaatların kenarlarındaki güvenlik duvarlarındaki reklamlardan alınan vergiler, vergi muafiyetleri, vergilerin hesaplanması gibi konularda bilgi verdi. Konuyla ilgili komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

Tevfik Aydın, Büyükşehir olarak caddelere bez pankart asılasına izin verilmiyori

Her türlü reklam ve ilanlar için belediyeye müracat edilerek izin alınması gerekiyor.

1,5 metreden başlayan tabelaların vergilendirildiğini, 1 metre ve altında olan tabelalardan vergi alınmıyor.

 2013'te çıkarılan Büyükşehir ilan ve reklam yasası dayanağı ile ilan ve reklamlar vergilendiriliyor, Bugüne kadar fiyatlar 2013'teki ücret tarifesiyle belirlendiği gibi artırılmadan bugüne kadar devam ediyor.

TOBB Delegesi Meclis Üyesi Hasan Söyümez, 29 Nolu Meslek Komitesinin pekçok sektörü barındırdığını, bu sektörlerin çalışmaları  etkin ve verimli kullanılması işbirliğine bağlı olduğunu, sektörün sorunlarının çözümü için Büyükşehir Reklam ve İlan Dairesi Müdürlüğü'ne büyük iş düştüğüne dikkat çekerek, karşılıklı anlayış ve işbirliğinin sektöre canlılık kazandıracağını, her iki tarafın da kazançlı çıkacağına dikkat çekti.

Komite üyeleri, belediyenin aldığı ilan vergilerinin öncelikle kendilerine bilgi verilerek ücretlendirilmesi, karşılıklı anlayış içinde yasanın dayanağına uygun yapılmasıyla maduriyetlerin giderilebileceği ifade edildi.

AdminAdmin

YORUMLAR