Mersin Şehir
HV
11 ARALIK Pazartesi 13:00
Advert

ŞİRKETLERE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI DESTEĞİ VERİLMELİDİR…

AYDD, ANADOLU YÖNETİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ “ Genişletilmiş Kurulu Toplantısı”nı Mersin Tüccarlar Kulübünde gerçekleştirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-01-2023 15:08
ŞİRKETLERE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI DESTEĞİ VERİLMELİDİR…

YK Başkanı Ferudun GÜNDÜZ “ 7. Yılına giren derneğimiz 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Prof Dr İLHAN EGE ve Prof Dr KÖKSAL HAZIR Başkan Yardımcılığında görevlidirler; Genel Sekreterimiz Yeşim ERSAN ve Saymanımız ise Hasan KURTULAN’dır. Ayrıca Mehmet EROĞLU ve Mücahit KALELİ de Adanadaki Yönetim Kurulu Üyelerimizdir.

 

Başkan Yardımcıları Prof Dr KÖKSAL HAZIR ve Başkan Yardımcısı Prof Dr İLHAN EGE, Genel Sekreter Gıda Mühendisi YEŞİM ERSAN yanında katılan diğer dernek üyeleri ise; TORSEM Müdürü Doç Dr Metin OCAK, Endüstri Mühendisi Hatice AYDIN, Eğitmen Buket KÜÇÜKBEY, Sosyal Medya Uzmanı Berat BARAN, Sağlık İşletme ve Kurumsal Pazarlama Uzmanı Cengiz GÜNDÜZ, Aile Danışmanı Canan YAKAR, Avukat Cansu ANILAN, Avukat Mehmet Alperen ÇELİK, Mentor ve Eğitmen Alper GİRGEÇ, Endüstri Mühendisi PELİN DORUKDEMİR de programa katıldılar.

 

Ayrıca Adanadan Yönetim Kurulu Üyesi Makine Mühendisi Mehmet EROĞLU ve Dr Obengül EJDER ile İzmirden Gümrük Danışmanı Murat KAHRAMAN toplantıya zoom üzerinden iştirak ettiler.

 

ŞİRKETLERİN ÖMRÜNÜN KISALIĞI MİLLİ BİR MESELE OLARAK ELE ALINMALIDIR..

 

Global ve ulusal ölçekte yaşanan ve özellikle ülkemizde gittikçe derinleşen ekonomik kriz 2023 yılında bir çok yönden İş Dünyasını daha derinden etkilemeye devam edecektir. Bilindiği üzere bir çoğu Aile Şirketi olan ülkemiz işletmelerinin %96 sı zaten ilk 10 yıl da kapanmakta ve ancak %4 firmamız 10 . yıl ipini göğüsleyebilmektedir. Ne yazık ki az sayıda kalan bu işletmelerimizin de ortalama ömrü ancak 30 yıl kadar sürmektedir . Önümüzdeki yıllardan itibaren zaten kısa olan işletme ömürleri daha da kısalacak ve bu durum ciddi iflaslara sahne olabilecektir. Bugün Japonyadaki şirketler incelendiği takdirde ; onların hem uzun ömürlü oldukları hem de bu nedenle Japonyayı Dünyanın 3. Büyük Ekonomisi yaptıkları görülecektir. Japonyada ömrü 100 yılı aşan şirket sayısı ; 100 bin adedi aşmış durumdadır. Bu, ancak şirketlerin daha sonraki nesillere devri ile sağlanabilmiştir.

 

Kısa sürede şirket dağılmalarını önlemenin yolu ise bir an önce işletmelerimizi kurumsallaştırmaktan geçmektedir. Bu da ilk aşamada Aile içi kavgalara son vermenin tek anahtarı olan Aile Anayasasının ortak akıl ve yüksek bir konsensüs ile yazılmasıyla mümkün olabilecektir. Bu ise ancak profesyonel Yönetim Danışmanlarından destek alarak sağlanabilir. Biz Anadolu genelinde örgütlenmeye başlayan Yönetim Danışmanları olarak bu duruma nasıl bir katkı sağlayacağımız konusunda ciddi bilgi birikimi ve deneyimlere sahip bir ekibiz. Ülkemiz işletmelerinin ömrünün uzaması, verimliğinin arttırılması için kamusal bir anlayışla mesleğimizi ifa etmekteyiz.

 

YENİ GİRİŞİMCİLERE İŞ PLANI YÜKÜMLÜLÜĞÜ GETİRİLMELİDİR…

Ve bu konunun gerek TOBB ve gerekse TBMM ‘ndeki milletvekillerimize yeterince anlatılıp onların da gündeme getirmesinin artık ulusal menfaatler yönünden de zaruri hale geldiğini vurguladı.

 

Aynı şekilde yeni iş kuranlara da İş Planı/Business Plan hazırlama önerisi ya da yükümlülüğü getirilmesi gerektiğini hatırlattı. İş Planlarının da her bir ildeki Ticaret ve/veya sanayi Odaları bünyesinde kurulabilecek GİRİŞİMCİLİK DANIŞMA KURULU’nca incelenmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda mevzuatta yasal bir değişiklik yapmadan önce Oda Meclislerinin karar alması ile birlikte taslak bir pilot bir çalışmanın yapılabileceğini vurguladı. Yeni kurulacak şirketlere İş Planı hazırlayıp öylece başvurmalarının yararının anlatılması ve git gide bu kültürün ülkemizdeki tüm odalarda uygulanabilir hale getirilmesi sağlanmaya çalışılmalıdır.

 

KORSAN DANIŞMANLARA DİKKAT!

 

En önemli özelliklerimizden biri de ANADOLU YDD üyesi olan her meslektaşımızın Derneğimizin denetime açık olması ve çalıştığı projeler de mutlaka Gizlilik Sözleşmesi imzalayarak işletmelere karşı sırdaş bir tutum sergilemesidir. Bu nedenle piyasada yeterli bilgi ve deneyim olmayan, Etik Kurallara uymayan Korsan danışmanlara çok dikkat edilmesini öneriyoruz. Çünkü, bu kişiler mesleğimizin adını olumsuz yönde etkileyebilmekte ve hem de işletmelere fayda yerine zarar verebilmektedir. Bu yönden bir Yönetim Danışmanlığı firması ile çalışacak işletme sahiplerinin ANADOLU YDD , güvencesi altındaki Yönetim danışmanlarını tercih etmesini önermekteyiz” dedi.

 

ŞİRKETLER YÖNETİM DANIŞMANI ÇALIŞTIRARAK ÖMÜRLERİNİ UZATABİLİRLER…

 

11. Kalkınma Planın da Türkiyedeki Yönetim Danışmanları Derneklerince dile getirilen önerilerin de bir an önce yasalaşması beklentimiz içerisindedir.

 

Her bir şirketin nasıl ki Mali Müşaviri, Gümrük Müşaviri ve Avukatı varsa aynı şekilde profesyonel bir Yönetim Danışmanının da olması gerekir. Akredite edilen Sertifikalı Yönetim danışmanlarının belirlenecek sayıda ve ölçekte (kota dahilinde; örneğin 10 adet gibi ) şirkete hizmet vermesi belirlenmelidir.

 

Ayrıca eğitim ve 10 yıl üzerinde aktif olarak belirli ölçekteki şirketlere Yönetim Danışmanlığı yapan kişilerin de uzmanlık alanlarına göre Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği yapabilmesine olanak sağlanmalıdır.

 

Sektörün disipline edilmesi, uzmanlık alanlarının belirlenmesi ve Yönetim Danışmanlığı mesleğinin uygulamalarında ara ve Final Raporlarının belirli standartlara bağlanması da sağlanmalıdır.

 

 

Yönetim Danışmanlığı mesleğinin güçlü şekilde örgütlenmesi için neler yapılabileceği konusunda da yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirten GÜNDÜZ,”ANADOLU YDD olarak İstanbuldaki YDD ve İzmir de kurulu EGE YDD gibi kardeş derneklerimizle de işbirliği içinde çalışacağımızı vurgulamak isterim “ dedi.

 

Toplantıda derneğe yeni katılanlardan Endüstri Mühendisi Pelin DOLUDEMİR ‘e Katılım Belgesi Başkan tarafından verildi. Oluşturulan Üyelik, Eğitim , Proje ve Sosyal İşler Komiteleri çalışmaları hakkında yapılanlar ve yapılması gereken hususlar değerlendirildi. Başkan her bir üyenin 2023 yılı ilk aylarında ; nitelikleri uygun asgari bir yeni üye getirmesini hedef olarak verdi. “ Asil Üye” dışında “Aday Üye" statüsünün de genç Danışmanları dernek bünyesinde yapılacak eğitimlerle mesleğe hazırlamak konusunda yararlı olacağı belirtildi.

 

Endüstri Mühendisi Hatice AYDIN, mesleğin örgütlenmesi için HİBEDER ve diğer danışman derneklerin faaliyetleriyle nasıl koordinasyon kurabileceğimizi ve ayrıca odalaşmanın nasıl değerlendirildiği konularında fikirlerini sundu.​Hedeflenecek bazı illerde Odalarla işbirliği içinde yapılacak paneller ile hem mesleğimiz hem de işletmelere sağlayacağımız faydaların anlatılması gerekmektedir.

 

Zoom programı üzerinden Adanadan on-line bağlanan Dr Obengül EJDER ; bu ay içinde Adana Sanayi Odası ile yapılacak toplantıda dernek faaliyetlerini anlatıp ; nasıl katkı sağlanabileceğini ve nasıl ortak projeler yapılabileceğini anlatmayı arzu ettiğini belirtti.

 

Doç. Dr Metin OCAK ise; akademik olarak Kurumsallaşma üzerine hazırladıkları Doktora tezindeki 180 sorulu check-up materyalini anlattı. Bilimsel yollarla firmaların mevcut durum tespitini pratik yöntemlerle yapıp İşletmelerin Nabzını ölçüp buna göre çözümler sağlanmasını hızlı bir şekilde yapabileceklerini belirtti.

 

Ticaret ve Sanayi Odaları ve KOSGEB , ilgili İş İnsanları dernekleri ile görüşüp işbirliği olanaklarının tespit edilip; sonra da iş süreçlerine rehberlik yapılması kararlaştırıldı.

 

Özellikle başta AB projeleri olmak üzere yeni proje başvuruları için bir PROJE KOMİTESİ kurulması kararlaştırıldı. Bu Komitede Genel Sekreter Yeşim ERSAN’ın Başkanlığında uluslararası hukuk firması olarak da çalışan Av Cansu ANILAN ve Mentör Alper GİRGEÇ ile ortak çalışmalar yürütmesi kararlaştırıldı.

 

Fotoğraf çekimleri sonrası ANADOLU YDD üyeleri; yan salonda MEPİAD Derneği tarafından düzenlenen ve Sanatçı Cengiz GÜNDÜZ’ün sahne aldığı yemekli toplantıya geçti.

 

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR