Mersin Şehir
HV
12 TEMMUZ Cuma 13:33
Advert

TREN SEFERLERİ DURDURULDU BÜYÜKŞEHİRDEN ULAŞIM DESTEĞİ

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-05-2024 11:44
TREN SEFERLERİ DURDURULDU BÜYÜKŞEHİRDEN ULAŞIM DESTEĞİ

Mersin ve Adana arasında faaliyet gösteren tren seferlerinin 22 Nisan itibariyle 2 yıl süreyle durdurulması kararı üzerine harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi vatandaşların mağduriyetini minimum düzeye indirebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor.

Başkan Vahap Seçer’in Mersin’de yaşayan ve Mersin’e gelen herkesin mutlu olabilmesi anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Büyükşehir ekipleri, TCDD tarafından Mersin-Adana tren seferlerinin 2 yıl süre ile durdurulmasının ardından aldığı tedbirleri sürdürüyor. Bu kapsamda yeni hatlar açıp, mevcut hatlarda sefer sayılarını artıran Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Çağ Üniversitesi önüne de yeni duraklar açarak hem öğrencilerin olası mağduriyetini giderdi hem de Mersin-Adana arasında seyahat eden yolcuların bu durak üzerinden aktarma yapmasına olanak sağladı.

Büyükşehir’den öğrencilere yeni bir hizmet; Çağ Üniversitesi Durağı

Bu kapsamda Büyükşehir, Mersin- Yenice arasında faaliyet gösteren 141 no’lu, Tarsus- Yenice arasında faaliyet gösteren 264 no’lu hatların sefer sayılarını artırdı. Özellikle Tarsus ve Çağ Üniversiteleri’nde okuyan öğrencilerin eğitim hayatının sekteye uğramaması ve mağduriyet yaşamaması adına harekete geçen Büyükşehir, Tarsus ile Çağ Üniversitesi arasında 263 no’lu hattı 22 Nisan’da hizmete açtı. Yapılan düzenlemelere ek olarak ise Büyükşehir, okulun çevre yoluna yakın olması sebebiyle öğrencilerin okul çıkış saatlerinde güvenle bekleyebilecekleri yeni bir durağı hizmete açtı. Çağ Üniversitesi Kampüsü’nün hemen önünde yer alan ‘Çağ Üniversitesi Durağı’ sayesinde yolda bekleme derdi son bulan öğrenciler, daha güvenli ve emniyetli olan bu hizmetten oldukça memnun kaldılar.

Açıkbaş: “Öğrencilerimizin yaşayacağı mağduriyetinin önüne geçtik”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü’nde Şef olarak görev yapan Sertaç Açıkbaş, 22 nisan tarihi itibariyle Mersin ve Adana arasında yapılan yüksek standartlı tren çalışması sebebiyle tren seferlerinin durdurulduğunu ifade etti. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin ivedi bir şekilde aksiyon aldığını söyleyen Açıkbaş, “Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin - Arıklı arasında çalışan 140 no’lu hattı günde 10 seferden 18 sefere çıkardı. Daha önce 2 saatte bir olan sefer sayısı sabahları yarım saate öğlen ise 1 saat aralıkla seferlerini icra etmeye başladı. Tarsus’ta hizmet veren 264 no’lu hattımızın 10 olan sefer sayısı 23’e çıkarıldı. Bu bölgede okuyan öğrencilerimiz için UKOME kararı ile 263 no’lu hattımızı açtık ve bu hattımızda günlük ortalama 12 sefer düzenlemekte” dedi.

Bu süreçte Adana Büyükşehir Belediyesi ile de iş birliği içerisinde hareket ettiklerini söyleyen Açıkbaş, vatandaşların Adana ve Mersin arasında gidip gelirken Çağ Üniversitesi önünde 300 no’lu hat üzerinden aktarma yapabileceklerini de dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman öğrencilerin yanında olduğunu kaydeden Açıkbaş, “Bu bölgede yapmış olduğumuz Çağ Üniversitesi durağımız yaklaşık 8 buçuk metre ve öğrencilerimiz için hakikaten istenilen bir durumdu. Böylelikle öğrencilerimizin yaşayacağı mağduriyetinin önüne geçmiş olduk” sözlerine yer verdi.

Öğrenciler yeni hizmeti oldukça sevdi

Çağ Üniversitesi’nde 1. Sınıf Hukuk öğrencisi Zeynep Dila Arama, “Büyükşehir hem durakları hem otobüs seferlerini çoğalttı. Bu sayede biz öğrenciler olarak bir eksiklik görmedik. Yapılan hizmetlerden de çok memnunuz” dedi.

Başka bir öğrenci Zeynep Sabitoğlu da, öğrencilerin yaşadığı en büyük problemin şehir merkezine uzak olmaları olduğunu dile getirerek, “Otobüs seferlerinin ve durak sayıların arttırılması bizim açımızdan çok iyi oldu. Okulun önünde durak olmaması bizim için çok büyük bir problemdi. Daha önce ya yol kenarında ya da çok uygun olmayan yerlerde bekliyorduk. Bizim için gerçekten büyük bir problemdi. Buradan çoğunlukla büyük araçlar geçiyor ve gerçekten gerekliydi. Durağın kapasitesi de hem büyük hem yeterli. Bizim adımıza çok yararlı olacak” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:MERSİN KENT HABER

AdminAdmin

YORUMLAR