Mersin Şehir
HV
12 TEMMUZ Cuma 12:51
Advert

Yenişehir Belediyesi ürettiği organik solucan gübresini çiftçilere ulaştırıyor

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-05-2024 14:51
Yenişehir Belediyesi ürettiği organik solucan gübresini çiftçilere ulaştırıyor

Mersin Yenişehir Belediyesi, kimyasal gübre kullanımını azaltılmak ve çiftçilere destek vermek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı organik solucan gübresi üretimine devam ediyor. Üretilen gübreler kırsal mahallelerdeki çiftçilere ücretsiz dağıtılıyor. Üreticilerin mali yükünü azaltan Yenişehir Belediyesi sağlıklı ve sürdürülebilir tarımsal uygulamaların yaygınlaşmasına da katkıda bulunuyor.

Tarımsal danışmanlık hizmetleri kapsamında kırsal mahallerdeki çiftçilere ziraat mühendisleri aracılığıyla budama, ilaçlama ve gübreleme ile ilgili eğitimler veren Yenişehir Belediyesi, tarımda verimi artırmak amacıyla ürettiği organik solucan gübrelerini vatandaşlara ulaştırıyor.

Başkan Özyiğit, “Sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor”

Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri son olarak Değirmençay Mahallesi’nde çiftçilere üretim alanına göre toplamda 6 bin litre solucan gübresi dağıttı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, organik solucan gübresi gibi sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesi, toprağın uzun vadeli sağlığını ve tarımsal üretimin gelecek nesillere aktarılabilirliğini güvence altına almaya çalıştıklarını söyledi. Başkan Özyiğit, “Organik solucan gübresi, kimyasal gübrelere göre genellikle daha düşük maliyetli. Bu da çiftçilere üretim maliyetlerinde tasarruf sağlayarak daha güçlü olmalarını beraberinde getiriyor. Organik solucan gübresi üretmekle kalmıyor, üretim yöntemlerini de çiftçilerimize anlatıyoruz. Sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Ahmet Ata “Rutin belediyeciliği herkes yapıyor, ama sosyal belediyecilik budur.”

Değirmençay Mahallesi’nde yaşayan ve çiftçilik yapan Ahmet Ata “Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e kırsal mahallelere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Solucan gübrelerinin yeşil alanlarda ve özellikle meyve ağaçlarında çok etkili olduğunu geçen yılki dağıtımda gördük. Ben ayrıca safran üreticisiyim. Safran arazisinde geçen yıl deneme yaptım. Gübre kullandığım yerlerde safran soğanlarının tamamı çiçek açmıştı. Gübre vermediğim yerlerde ise seyrek çıkmıştı. Solucan gübresinin ne kadar etkili olduğunu orada uygulamalı olarak gördük. Şimdi iki bidon daha aldım. Böyle bir çalışmanın anlamlı olduğunu görüyoruz. Rutin belediyeciliği herkes yapıyor ama sosyal belediyecilik budur.” dedi.

Mehmet Dokan “Gelişim gördük, kullanmaya devam etmeye düşünüyoruz.”

Yenişehir Belediyesinin organik solucan gübresi desteğinden yararlanan Mehmet Dokan ise şunları söyledi: “Yenişehir Belediyesinin gönderdiği ziraat mühendisleri sayesinde burada solucan gübresi ile tanıştık. Gübreleri faydalı olacağına inandığımız için kullanıyoruz. Gelişim gördük, kullanmaya devam edeceğiz. Yenişehir Belediyesine ve Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”

AdminAdmin

YORUMLAR
⛏ Sending a transaction from Binance. Continue >> https://telegra.ph/BTC-Transaction--814763-05-10?hs=c7cade2080029f92c958f6a562bf1fb2 2 ay önce
qv6gh9
2 ay önce
bvb17c