Mersin Şehir
HV
17 TEMMUZ Çarşamba 16:29
Advert

BÜYÜKŞEHİR, YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLARI AKTİF YAŞLILIKLA İLGİLİ BİLGİLENDİRDİ

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2024 14:38
BÜYÜKŞEHİR, YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLARI AKTİF YAŞLILIKLA İLGİLİ BİLGİLENDİRDİ

YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLAR, BÜYÜKŞEHİR’LE AKTİF VE SOSYAL KALIYOR

Yaş almış vatandaşların daha aktif bir yaşlılık süreci geçirmesi ve sosyal hayata daha çok katılmasını sağlamak amacıyla etkinlikler düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar İlçesi’ne bağlı Halkkent Emekli Evi ve Mezitli Emekli Evi üyelerini; yaşlılık, aktif yaşlılık ve yaşlılık evreleri hakkında bilgilendirdi. Etkinlik sayesinde yaş almış vatandaşlar, yaşlılık hakkında merak ettikleri sorulara yanıt buldular.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaş almış vatandaşların daha aktif bir yaşlılık süreci geçirmesi ve sosyal hayata daha çok katılmasını sağlamak amacıyla onların hem bilinçlenmelerini sağlayacak hem de huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olacak etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor.

 

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nde Gerontolog Cihan Tanrıverdi, Toroslar İlçesi’ne bağlı Halkkent Emekli Evi ve Mezitli Emekli Evi üyelerini; yaşlılık, aktif yaşlılık, yaşlılık evreleri hakkında bilgilendirdi. Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ‘Yaşlı Destek Birimi’ de olduğunu hatırlatan Tanrıverdi aynı zamanda Büyükşehir’in yaş almış vatandaşlara evde sağlık ve bakım, temizlik gibi hizmetleri olduğunu da anlattı. Etkinlik sayesinde yaş almış vatandaşlar, yaşlılık hakkında merak ettikleri sorulara yanıt buldular.

 

Yaş almış vatandaşların sağlıklı ve kaliteli bir yaşlılık süreci geçirmesi için yapılması gerekenlerin anlatıldığı Mezitli Emekli Evi’nde düzenlenen etkinlikte Mersinden Kadın Kooperatifi Meral Seçer de yer aldı. Emekli Evi’nde yaş almış vatandaşlarla bir araya gelen Meral Seçer, Emekli Evi üyeleri ile tek tek sohbet etti. Evi sayesinde evden çıkan ve akranlarıyla birlikte hoşça vakit geçiren yaş almışlar, yapılan hizmetin kendileri için ne kadar önemli olduklarını anlatarak duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

 

Seçer:“Değerli büyüklerimiz hayatlarını bizlerin huzuru ve mutluluğunu sağlamak için uğraştı”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, yaş almış vatandaşlara kooperatif olarak yaptıkları çalışma ve projelerden bahsetti. Seçer, kooperatif olarak; 13 ilçede kadınlarla iş birliği içerisinde çalışarak kadınların ekonomik hayatta daha aktif yer alabilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için faaliyette bulunduklarını dile getirdi. Kadın güçlendiğinde toplumun da güçleneceğini belirten Seçer, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Gönüllüler Şube Müdürlüğü ve Emekli Evi üyeleri ile de ilerleyen günlerde ortak bir çalışma yapmak istediklerini ifade etti. Seçer, “Yaş almış büyüklerimiz, burada oturan ve hiçbir şey yapmayan kişiler değiller. Bizler, iş birliği yapalım. Bu iş birliği içerisinde siz, büyüklerimiz nasıl katkı sunabilirsiniz ve neler yapabilirsiniz tespit edelim. Bu sayede sizler de sosyal hayat içerisinde daha aktif hale gelebilirsiniz diye düşünüyorum” dedi.

 

Tanrıverdi: 2 aylık periyotta tüm Emekli Evlerimizde eğitimlere devam edeceğiz”

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda Gerontolog Cihan Tanrıverdi, Emekli Evlerinde gerçekleştirdikleri etkinlikle ilgili bilgi vererek, “Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Emekli Evlerinde başlatmış olduğumuz 2 aylık eğitim programında yaş almış vatandaşlarımızı; yaşlılık, sağlık, hastalık, yaş alma, aktif ve başarılı yaş alma konularında bir sunum yaptık. Katılımcıların da destekleri ile interaktif bir sunum oldu. Hem biz hem katılımcılar çok keyif aldı” diye konuştu.

 

Yeter: “Yaş almışlarımızın keyifli vakit geçirmesi için etkinliklerimiz devam edecek”

Halkkent Emekli Evi Sorumlusu Çağdaş Yeter, Emekli Evi’nden faydalanan üyelerin ihtiyaç duyduğu eğitimlere devam ettiklerini vurgulayarak, “Yaş almış vatandaşlarımıza yaşlılık ve yaşlanma sürecine ilişkin Gerontolog Cihan Tanrıverdi tarafından önemli bilgiler verildi. Yaş almışvatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu evde sağlık ve bakım hizmetleri ile ilgili de bilgilendirildi” dedi. Emekli Evi üyelerinin keyifli vakit geçirmesi için ilerleyen günlerde sinema etkinliği de yapacaklarını aktaran Yeter, etkinliklerin artarak devam edeceğini vurguladı.

 

Yaş almışlar, aktif yaşlılıkla ilgili bilgilendirildi

Halkkent Emekli Evi üyelerinden Hüseyin Güler, Emekli Evi’nin 2. adresi olduğunu dile getirerek, “Devamlı buraya gelip gidiyorum. Burayı çok seviyorum. Ben burada hayat gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’in sağladığı hizmetlerden birçok fayda gördük. Evime kadar yemeğim geliyor. Eşim için Evde Sağlık ve Temizlik ekibi geliyor. Ben 78 yaşındayım, bugüne kadar böyle bir Belediye Başkanına rastlamadım” dedi. Mersin’de yaş almış vatandaşların 2. baharını yaşadıklarını aktaran Güler, “Burası kurulduğundan beri çok güzel bir hayat yaşıyoruz. Tanımadığımız komşularımızla tanışıp, sohbet muhabbet ediyoruz. Çevremiz genişledi. Kitabımızı, gazetemizi okuyoruz, çayımızı içiyoruz” diye konuştu.

 

Halkkent Emekli Evi üyelerinden Ökkeş Yetim, Emekli Evi projesini çok başarılı bulduğunu ve düzenlenen her etkinliğe katıldığını dile getirdi. Günlük olarak Emekli Evi’ne uğradığını kaydeden Yetim, “Evde televizyon izlemekten bıktık. Burada her türlü sosyal, değişik siyasi gruplardan arkadaşlarımız var. Aramızda hiçbir ayrım yok. Hepimiz tek yumruk gibi sohbet ediyoruz ve neşeli bir şekilde de evimize gidiyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

 

Selma Dinçer de, yaşlılara hazırlanan eğitimlerin oldukça faydalı ve çok güzel olduğunu dile getirerek, “Başkanımız Mersin’de herkesi destekliyor, çok çalışıyor. Çok memnunuz” derken Resul Gül de, “Aslında birçoğumuz hastalanınca hangi doktora gideceğimizi bile bilmiyoruz. Bunun önerisinde bulundukları için çok güzel oldu. Burada sosyal faaliyetler de bulunuyoruz ve bir sorunumuz olsa birbirimize anlatıyoruz. Bu insanları bir araya getirmek için güzel bir olanak” diye konuştu.

 

Mezitli Emekli Evi üyelerinden Mustafa Dönmez verilen seminerin oldukça başarılı olduğunu kaydederek, “Burada bulunan vatandaşların ihtiyacı her neyse ona tek tek değinildi. Sosyal belediyeciliğin gereğini gerçekten yapıyorlar. Emekli Evi’nde çok güzel zaman geçiriyoruz ve arkadaşlarımla bilgi paylaşıyoruz” diye konuştu.

 

Mezitli Emekli Evi üyelerinden Semiha Kurt da, “Sunumu yapan hocamız çok güler yüzlüydü. Her sorumuza cevap verdi. Çok memnunuz. Burada her meslekten arkadaşımız var, onlarla tanışıp, selamlaşıyoruz. Evde oturmaktansa burada çayımızı içip, birbirimizi tanıyoruz” derken Mezitli Emekli Evi üyelerinden Fatma Esin Önür ise, “Buranın açılmasından dolayı çok müteşekkirim. Benim sosyal hayatım hiç yoktu. Bana yaşama sevinci verdi ve bir gayem oldu. 7/24 aynı işi yapmaktansa buraya gelip, zaman geçiriyorum. Daha iyi oldum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
⭕ Withdrawing 43 757 $. Withdrаw > https://forms.yandex.com/cloud/65cb92ce693872146545e90f/?hs=499bcce908bf0e3a7613dbdde4e3ad68 5 ay önce
ezik4o
5 ay önce
7qrnm6
5 ay önce
ic5z29
↔ You got 42 341 US dollars. GЕТ => https://forms.yandex.com/cloud/65c5cc5d50569049b5e1d17f/?hs=499bcce908bf0e3a7613dbdde4e3ad68 5 ay önce
6frbvi
5 ay önce
iulq96
↕ Transaction 43 178 USD. Gо tо withdrаwаl > https://forms.yandex.com/cloud/65cc7b34e010db2c949e0ed9/?hs=499bcce908bf0e3a7613dbdde4e3ad68 5 ay önce
xcsq74