Mersin Şehir
HV
14 TEMMUZ Pazar 11:41
Advert

EKMEN EMEKLİLER DERNEĞİ ZİYARET

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2023 12:15
EKMEN EMEKLİLER DERNEĞİ ZİYARET

DEVA Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen,
“Emekli Maaşları arttırılmalı”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak ve yönetimini ziyaret etti. DEVA Partisi Mersin İl Başkanı Taner Işıkbay ve partililerin de katılım gösterdiği ziyarette ülkemizde emeklilerin yaşadıkları sıkıntılar ve buna yönelik atılması gereken adımlar konuşuldu.
DEVA Partisi Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf’ın, emekli, dul ve yetim aylıklarına zam yapılması talebiyle TBMM'ye verdiği kanun tekliflerinin ayrıntıları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Kanun teklifini hazırlarken çok hassas bir çalışma yürüttüklerini ve tüm siyasi parti grupları ile konuştuklarını anlatan Ekmen, emekli taban aylığının 7 bin 500 TL'den 11 bin 500 TL'ye yükseltilmesi planlandığını, maaşların asgari ücret seviyesine yükletilerek emeklilerin mağduriyetinin giderilmesi için çalışmaya devam edeceklerini de dile getirdi.
Ekmen yaptığı açıklamada “Hayatları boyunca çalışarak prim ödeyen vatandaşlarımızın yasal ve anayasal hakları olan emeklilik süreçlerini geçim sıkıntısı ve yoksulluk içerisinde geçirmeleri kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.
Teklifte ayrıca emekli vatandaşın öldükten sonra yakınlarına bağlanacak olan maaşlarla ilgili de düzenlemeler bulunduğunu da hatırlatan Ekmen, “Meclis yaz aylarını bu sorunlara çözüm üretmek için çalışarak geçirmesi gerekirken tatile çıktı. Emekliler kaderleriyle baş başa bırakılması kabul edilemez” dedi.
Her vatandaşın olduğu gibi emeklilerin de insanca bir yaşam standardına ulaşması gerektiğini vurgulayan Ekmen, DEVA Partisinin emeklilere yönelik projelerini şöyle sıraladı:
“Emekliler; Emekli aylıklarını satın alma gücünü koruyacak şekilde arttırılmalı ve vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme oranlarını yeniden gözden geçirilmeli. Düşük emekli maaşı alan emeklilerimize daha yüksek tutarlarda bayram ikramiyesi verilmeli. Ölüm aylığı alanlara verilen bayram ikramiyeleri üzerinden yapılan kesinti kaldırılmalı. Emekliler ve bankalar arasındaki promosyon şartlarını emekliler lehine düzenlenmeli”

AdminAdmin

YORUMLAR