Mersin Şehir
HV
04 EKİM Salı 20:14
Advert

İçişleri Bakanlığı Mezitli Eğitim Tesisleri İçin

Daha Ne Bekleniyor?

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2022 10:44
İçişleri Bakanlığı Mezitli Eğitim Tesisleri İçin

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Mezitli’de bulunan “İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri’nin çürümeye terk edilmesine karşı tepkisini dile getirdi. Tesislerin kurtarılması ve yeniden yaşama döndürülmesi konusunda çözüm yolları da öneren Başkan Gelbul, “Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyelerinin bu alandaki hisseleri kamulaştırılarak bedellerinin ödenmesi veya borçlarından mahsup edilmesi ile imar planında “Kamu Alanı” olarak görünen parselin tamamının mülkiyeti İçişleri Bakanlığına geçer. Böylece çürümeye terk edilen ve halkın parasıyla yapılan bu tesis halkın yararına kullanılabilir” dedi. 

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Gelbul, kentin en güzel noktalarından birinde yer alan ve çürümeye terk edilen İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesislerinin peşini bırakmıyor. Daha önce halkın sesi olarak tesisin yeniden kente kazandırılması adına söylemlerde bulunulmasına rağmen, henüz hiçbir adımın atılmamasına isyan ediyor.

Hiçbir eksiği bulunmayan ve kentin en güzel noktalarından birinde her geçen gün daha fazla tahrip olan tesislerin kamuya kazandırılması gerektiğine bir kez daha vurgu yapan Başkan Gelbul, çözüm önerisini de beraberinde sunuyor.

Tesiste hisseleri bulunan Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyelerinin Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olduğunun altını çizen Başkan Gelbul, “Gerekirse bizlerde gidip tesisisin en uygun şekilde kullanımı ya da kamulaştırılması konusunda destek isteyebiliriz. Tesisi çürümekten kurtarabiliriz. 

Bu kadar değerli ve önemli bir yerin görmezden gelinmesine anlam veremediklerine vurgu yapan Başkan Gelbul, “Burası deniz kenarında çok güzel bir alan. Bazı Valilikler, belediyeler veya özel idarelerin hissedar olup geçmişte böyle kurulmuş. Geçmişte İçişlerine bağlı olarak Valiler, Kaymakamlar veya Bakanlık personelleri burayı bir anlamda eğitim kampı olarak değerlendiriyordu. Fakat uzun yıllar önce kapatıldı. Mersin Milletvekilimiz Sn. Lütfi Elvan Bakanlık yaptığı dönemde Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan bunu gündeme getirdi. Sayın Elvan; Plan Bütçe Komisyonu Başkanı iken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak bu konuyu gündeme getirdiğini söylediklerinde çok umutlandık. Ama bugüne kadar bir gelişme olmadı. Elbette Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi olarak buranın alınmasına tek başımıza gücümüzün yetmesi mümkün değil. Ama ilçemizde olduğu için böyle çürümüş bir vaziyette kalmasına gönlümüz el vermiyor. Yakın zamanda Mezitli Belediyesi kültür merkezi yaptı. Burayı verselerdi ona ayrılan bütçeye gerek kalmayacaktı. Atıl durumda olan o güzelim yer de değerlendirilmiş olacaktı. Çeşitli alanlarda kullanılması için de Sivil Toplum Kuruluşlarına tekliflerde bulunabiliriz. Örneğin M.İ. Y Tesisi, Sağlık Tesisi, Su Sporları gibi yerler için düşünülebilir.
KİMSEYE RANT KAPISI OLMASIN
 Bu alanın rant kapısı değil, toplumsal olarak kamunun yararına tekrardan kazandırılması gerekiyor. Burası idari bir yapılaşma.Konum itibariyle ve çok amaçlı kullanılabilecek olan bu tesis, kişisel ihtiraslara kurban edildiği iddiaları da ortada dolaşıyor. Mezitli gibi her gün değeri artan bir yerde denize sıfır bir yerin değerlendirilmemesi bizleri ve tüm halkımızı üzüyor.
 

AdminAdmin

YORUMLAR