Mersin Şehir
HV
28 MAYIS Salı 14:56
Advert

MAHARETLİ USTALAR MALİYETİ AZALTIYOR, KESİNTİSİZ HİZMET SAĞLIYOR

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-04-2024 14:39
MAHARETLİ USTALAR MALİYETİ AZALTIYOR, KESİNTİSİZ HİZMET SAĞLIYOR

BÜYÜKŞEHİR’İNMAHARETLİ USTALARI EKİPMANLARI BAŞTAN SONA YENİLİYOR

BU ATÖLYEDE TEK BİR VİDA BİLE ÇÖPE ATILMIYOR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın ilaçlama ekipmanlarının her türlü bakım ve onarımı maharetli ustalar tarafından yapılıyor. Bu bakım ve onarım sayesinde ekipmanların kullanım ömrü uzatılırken, herhangi bir dış servise ihtiyaç kalmadığı içinde maliyetler en aza indirilmiş oluyor.

 

Atölyede, kullanım ömrünü tamamlayan ekipmanlar da asla atılmıyor, en küçük parçası bile değerlendirilerek, ekstra maliyet oluşumunun da önüne geçiliyor. Ayrıca yeni ekipman ya da makine tedariki için zaman harcanmıyor, hizmetler aksamadan sürüyor.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın ilaçlama çalışmalarında kullanılan cihazların her türlü bakım ve onarımı maharetli ustalar tarafından yapılıyor, maliyet en aza iniyor.

 

Makine İkmal Sahası’nda bulunan İlaçlama Bakım ve Onarım Atölyesi’nde çalışan makine ustası Cafer Güzel; ilaçlama için kullanılan ULV, mistblower, termal fog, atomizer ve holdergibi ekipmanların bakımını yapıyor. Bozulan ekipmanları yeniden onaran Güzel’in elinden her yıl binlerce ekipmangeçiyor. Güzel, bozulan ekipmanların yeniden kullanımı için saatler süren bakım ve onarım çalışmaları yapıyor.

 

Miadını dolduran ekipmanlar atılmıyor

Yılın 12 ayı boyunca ilaçlama için kullanılan ekipmanlardan ekonomik ömrünü tamamlayanlar da asla atılmıyor. Atölyenin dolabına kaldırılan ekipmanların, vida, conta gibien küçük parçası bile farklı makinelerde yeniden kullanılarak, adeta geri dönüşüm oluşturuluyor. Böylece maliyetler en aza indirilerek, yeni ekipman ya da parça için harcanacak para Büyükşehir’in kasasında kalıyor. Ayrıca yeni ekipman ya da makine tedariki için zaman harcanmıyor, hizmetler aksamadan sürüyor.

 

Güzel: “Bir vidamızı bile atmıyoruz. Belediyemize kazandırmaya çalışıyoruz”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda Makine Ustası olarak görev yapan Cafer Güzel, 12 ay boyunca atölyede tamirat yaptıklarını anlatarak, “Atölyemizde ULV’lerimizi, mistblowerlarımızı, holderlerimizi, atomizerlerimizi, el sislemelerimizi, sırt pompalarımızı tamir ediyoruz. 12 ay ilaçlama çalışmamız olduğu için makinelerimiz arıza yapıyor. Biz de onların arızasını gidermeye çalışıyoruz.Hortum patlağından tabanca arızası, buji arızasınakadar gideriyoruz” dedi. Ömürlerini tamamlamış makineleri atmayıp dönüştürdüklerini veya parçalarını uygun makinelerde değerlendirdiklerini belirten Güzel, “Miadını doldurmuş makinelerimizi atmıyoruz. Komple parçalıyoruz. Motorunu, pompasını, ilaç tankını, kısacası bir cihazın A’dan Z’ye her bölümünü değerlendiriyoruz. Bir vidamızı bile atmıyoruz. Vida, somun gibi parçaları da yeniliyoruz. Belediyemize kazandırmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Yaptıkları çalışmalar sonucunda maliyetten de kurtulduklarını dile getiren Güzel, “Dışarıya vermiyoruz, sadece işçilikten kurtarmaya çalışıyoruz. Dışarıda bakım onarım, yenileme çok maliyetli olduğundan burada kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Başarılı olduğumuzu da düşünüyoruz” diye konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR
1 ay önce
dddb2o
1 ay önce
aujjmg