Mersin Şehir
HV
29 MAYIS Pazartesi 09:46

Yönetim Kurulu 2023 Yılı 6. Toplantısı yapıldı

Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu’nun 2023 yılı 6. toplantısı 14 Mart 2023 tarihinde yapıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2023 13:26
Yönetim Kurulu 2023 Yılı 6. Toplantısı yapıldı

Kurumun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanunun 2. maddesinin üçüncü ve beşinci fıkraları ile bu Kanuna dayanılarak yapılan Basın İlan Kurumu Yönetmeliği’nin 102. ve 103. maddelerinde, basında fikren veya bedenen çalışanlara verilmesi öngörülen borç para ve yapılacak yardımlara dair esas ve şartların yanı sıra uygulamaya ilişkin sair hususlar, Kurum Genel Kurulu tarafından yine bu Kanuna dayanılarak alınan, 68 Sayılı Genel Kurul kararının ilgili maddelerinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemelerden hareketle sözü edilen Yönetim Kurulu toplantısında;

Yukarıda bahsi geçen mevzuat hükümleri dairesinde yapılan değerlendirmede; resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerde fikren veya bedenen çalışan 84 kişinin borç talepleri kabul edilmiş; afetten etkilenen illerden 6 basın mensubuna 12.000 Türk lirası, 3 basın mensubuna 9.600 Türk lirası, 75 basın mensubuna ise 6.000 Türk lirası faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 550.800,00 Türk lirası borç para yardımı yapılmasına karar verilmiştir.

Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanun ile Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğine Dair Kararlar

Resmi ilan ve reklam yayınıyla alakalı gazeteler hakkında yapılan işlemler neticesinde;

Ağrı, Bingöl ve Erzincan’da yayımlanan birer, Giresun’da yayımlanan üç gazetenin Asgari Fiili Satış Adedi Şartını; Edirne ve İstanbul’da yayımlanan ikişer, Konya’da ise bir gazetenin Defter Tutma Şartını; Ankara ve Tekirdağ’da yayımlanan birer, İstanbul’da yayımlanan üç gazetenin Kadro Şartını; Çankırı ve Samsun’da yayımlanan üç, Kırıkkale ve Rize’de yayımlanan birer gazetenin Teslim Şartını; Antalya, Afyonkarahisar ve Konya’da yayımlanan birer, İstanbul’da yayımlanan ikişer, Batman’da yayımlanan beş gazetenin Resmi Reklamların Kurum Aracılığıyla Yayımlanması Şartını; Kırşehir’de yayımlanan iki gazetenin Bayram Dışında Yayımlanması Şartını; Bingöl’de yayımlanan iki, Erzurum, İstanbul ve Mardin’de yayımlanan birer gazetenin ise İçerik Şartını ihlal etmesi nedeniyle muhatap gazetelere 195 sayılı Kanunun 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 3’er gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verilmiştir.

Yine; Ardahan ve Manisa’da yayımlanan birer gazetenin Künye Şartını; Edirne, Erzincan, Gümüşhane, Mersin ve Trabzon’da yayımlanan birer,  İstanbul’da yayımlanan altı gazetenin Dizgi-Tertip ve Baskı Şartını İhlal Etmesi nedeniyle muhatap gazetelere 195 sayılı Kanunun 49. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 1’er gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verilmiştir.

Yönetim Kuruluna Yapılan İtirazlar

Ankara’da yayımlanan bir gazetenin Defter Tutma ve Kadro Şartını İhlal Etmesine, Erzincan’da yayımlanan bir gazetenin Kadro Şartını İhlal Etmesine, Samsun’da yayımlanan bir gazetenin Resmi Reklamların Kurum Aracılığıyla Yayımlanması Şartını İhlal Etmesine Dair Genel Müdürlük Israr Kararına ilişkin itirazların değerlendirilmesi sonucunda; muhatap gazetelerin itirazlarının reddine karar verilmiştir.

Kurum Şubelerinin Çalışmalarına Dair Kararlar

6 Şubat 2023 tarihinde 10 ilde meydana gelen deprem felaketinden etkilenen Hatay Şubesinin faaliyetlerinin Adana Şubesi, Kahramanmaraş Şubesinin faaliyetlerinin ise Gaziantep Şubesi tarafından yürütülmesi kararı alınmıştır.

AdminAdmin

YORUMLAR